Maćuhica je predivan cvijet koji krasi mnoge parkove, dvorišta, trese i balkone.
Cvijet je karakterističan, sastoji se od pet latica – dvije u gornjem dijelu, dvije sa strane i jednom u donjem dijelu, postoji u velikom broju najraličitijih kombinacija boja.
Njega maćuhica
Maćuhica ne zahtijeva previše njege. Ako joj osiguramo prikladno tlo, koje sadrži dovoljnu količinu hranjiva, nikakva druga njega gotovo da nije potrebna.
Jedino što treba raditi jest zalijevanje te uklanjanje korova, ocvalih cvjetova i suhih listova.
Za obilniju cvatnju, korisno je povremeno prihranjivanje te stavljanje malča oko biljke, kako bi se korijen zaštitio od vrućine.
Stoga se može reći da je maćuhica idealna za one koji zbog drugih obveza ne mogu svom cvijeću posvetiti mnogo vremena.
Također, maćuhica je savršen izbor za one koji s nemaju velikog iskustva s uzgojem cvijeća. Trebaju se samo odvažiti i uvjerit će se da bez puno muke mogu ugojiti ovaj cvijet u svom vrtu ili u tegli na balkonu, terasi ili prozorskoj dasci.
Budući da su otporne i nezahtijevne, maćuhice mnogi sade na grobljima.
Sadnja maćuhica
Najbolje vrijeme za sadnju maćuhice je kraj rujna, listopad i studeni. Često se sadi u kombinaciji s lukovičastim cvijećem, što u proljeće daje predivne cvjetne kombinacije.
Premda spada među otpornije biljke, u uvjetima visoke vlage tla i zraka maćuhica je podložna nekim biljnim bolestima. Najčešće je riječ o gljivičnim bolestima koje napadaju list (pepelnica, plamenjača, hrđa i crna pjegavost) i korijen (crna trulež).
Kako bi umanjili mogućnost za razvoj biljnih bolesti, maćuhice treba saditi na prozračnim položajima te prilikom sadnje između biljaka ostavljati najmanje 20 cm razmaka.