Kineski karanfil (lat. Dianthus chinensis)
Ako ste ikad naišli na grmoliku biljku duguljastih i tankih listova čiji cvjetovi izgledaju kao prekrasne, ružičaste suknjice, upoznali ste kineski karanfil (lat. Dianthus chinensis).
Ova biljka je egzotičnog porijekla i dolazi s istoka, ali može krasiti i vaš vrt. Kineski karanfil je višegodišnja zeljasta biljka, ali se kod nas uglavnom uzgaja kao vrtna jednogodišnja biljka.
Gaji se u u vrtu, pri čemu formira male grmove, ili u posudama za cvijeće, tako da je pogodan za uzgoj na balkonima i terasama.
Umjeren u veličini, ali ne i karakteru. Kineski karanfil raste 30 do 50 centimetara visine, najčešće oko 40, i idealan je član svakog vrta, ali i srednje velike tegle.
Zbog prekrasnih ružičasto-bijelih cvjetova (koji mogu imati i roza ili bijele prstenaste otiske) savršena su dekoracija, ali i dar.
Razmnožavanje kineskog karanfila
Ako ih možete negdje nabaviti, kineski karanfil možete uzgojiti iz reznica. Druga i najčešća varijanta je uzgoj iz sjemena.
Sjetva tijekom proljeća, cvatnja u ljeto i jesen. Ovu biljku možete sijati između Valentinova i Uskrsa, s obzirom na to da su veljača, ožujak i travanj idealni za nove avanture.
Sadite oprezno! Klijanje ove biljke odvija se na oko 20°C, tako da pripazite na temperaturu sijanja.
Nemojte pokriti sjeme s puno zemlje jer ono voli svjetlo i šanse za uspjeh su puno veće.
Morat ćete se strpjeti i do dva tjedna kako biste vidjeli prve iznikle biljke. Tada ćete svoje karanfile presaditi u posudice. Nakon toga ćete ih pustiti da malo narastu, a tek nakon što više nema opasnosti od mraza, možete ih premjestiti u vrt.
Dajte im dosta prostora za razvoj (najmanje 25 centimetara razmaka između biljaka).
Kineski karanfil možete sijati i na otvorenom, izravno na mjesto budućeg uzgoja, no to ne treba raditi prije kraja travnja.
Njega kineskog karanfila
Sunce je pola posla! Četiri do pet sati dnevnog izlaganja suncu je minimum koji ova tropska ljepotica zahtijeva – nemojte ju saditi u sjenu, a kod polusjene budite oprezni.
Nakon cvatnje kineski karanfil se orezuje da bi se potaknu rast novi cvjetova.
Njeno cvjetanje možete produžiti tako što ćete cvijeće rezati svako malo, a zalijevat ćete samo kad je ozbiljna suša!
Vode uvijek previše… Ovaj cvijet je nezahtjevan i pravi je začin za lijep kamenjar ili žardinjeru. Nemojte ga zalijevati osim ako zaista dugo nije vidio vode – sklon je hrđi i valja ih premještati svake godine. Neobično, zar ne?