Gladiole su vrlo raširene lukovičaste trajnice iz porodice irisa (Iridaceae) koje cvjetaju ljeti. Narastu od 50 do 150 cm visine, ovisno o vrsti.
Vole osunčane ekspozicije. Lako se uzgajaju i ne zahtijevaju nikakvo posebno tlo. Otporne su na hladnoću, lukovice mogu preživjeti temperaturu do -5°.
Sadnja gladiola
Lukovice gladiola sade se u proljeće sve do početka ljeta (ovisno o podneblju) na 10 cm dubine i na udaljenosti od 10- 25 cm jedna od druge, ovisno o bujnosti sorte i veličini lukovice. Nakon sadnje zemlju utisnite i zalijte.
Ove prekrasne bilje izgledaju još impresivnije ako ih se više zasadi na jednom mjestu.
Vole izrazito osunčane ekspozicije i laganu zemlju. Tijekom sadnje izbjegavate pretjerano vlažno tlo jer tada lukovice lako mogu istrunuti.
Njega gladiola
Gladiole će još raskošnije cvjetati ako ih u proljeće zagnojite i zalijevati ih ako je velika suša.
Zalijevajte biljku navečer i pazite da ne polijevate vodu preko listova. U vrijeme intenzivne cvatnje dobro bi bilo dva puta mjesečno prilikom zalijevanja dodati malo tekućega mineralnog gnojiva.
Gladiole su prekrasne i kao ubrano cvijeće u buketima i ako ih sadite u tu svrhu sadite ih u ravnim linijama.
Cvjetanje gladiola
Gladiole cvjetaju od srpnja do rujna. Novi cvjetovi na stabljici obnavljaju se tijekom čitavog ljeta, od 10-12 cvjetova.
Nakon cvatnje postupno odstranjujte potpuno suhe i uvenule cvjetove i listove. No nemojte prenisko rezati suhe stabljike jer u tom slučaju se može dogoditi da gladiole sljedeće godine ne procvjetaju.
Nakon rezana suhih dijelova zagnojite gladiole kako bi sljedeće godine cvjetanje bilo još bogatije.
Kad dođe zima…
U područjima gdje se temperature zimi ne spuštaju ispod 0 °C lukovice možete ostaviti u zemlji, ali ih prethodno zaštitite dodatnim slojem zemlje.
U hladnijim područjima prije pojave prvih mrazeva iskopajte lukovice, osušite ih i očistite i pospremite na suho i tamno mjesto preko zime. Posadite ih u proljeće nakon zadnjim mrazeva.