Home Blog

TRITOMA: Atraktivna trajnica plamenih cvatova

TRITOMA: Atraktivna trajnica plamenih cvatova
Foto: yewchan / Flickr / (CC BY-SA 2.0)

Tritoma (lat. Kniphofia uvaria) je atraktivna trajnica zimzelena trajnica iz porodice ljiljana porijeklom iz južne Afrike.

Plamene boje njenih cvatova na visokim i jakim stapkama privlače poglede pa nije čudno što se danas uzgaja širom svijeta.

Stabljika tritome uspravna je i duga, ovisno o vrsti naraste u visinu od 50 cm do čak do dva metra. Listovi su joj dugi, goli i vrlo hrapavih rubova.

Foto: Pixabay

Ova se biljka ističe po sitnim, mirisnim cvjetovima koji mogu biti žuti, bijeli i crveni.

Nije prezahtjevna za uzgoj i održavanje održavanje, a najviše joj odgovara dobro drenirano i humusno tlo.

Sadnja i razmnožavanje tritome

Tritoma se razmnožava se dijeljenjem biljke u proljeće ili jesen.

Možete je saditi pojedinačno, ali najbolje efekt će dati kada raste u većim skupinama. Još ako imate dovoljno prostora u vrtu, pa odaberete kultivare različita vremena cvatnje, imat ćete cvatuće tritome od od kasnog proljeća do rane jeseni.

Da bi dobro napredovala, ova biljka traži svijetlo, osunčano i toplo mjesto. No, može podnijeti i nešto niže temperature tako da je pogodna je za uzgoj i u kontinentalni krajevima.

TRITOMA: Atraktivna trajnica plamenih cvatova
Foto: Pixabay

Njega tritome

Tritoma će će preživjeti razdoblja suše, ali će tek uz redovito i obilno zalijevanje pokazati  svu svoju raskoš.  Dakle, zalijevajte je redovito i obilno zalijevati.

Povremeno je treba i orezivati, i to kako biste uklonili ocvale cvjetove jer se time potiče rast novih cvjetova.

Pred zimu nadzemni dio biljke treba odrezati, a korijen prekriti suhim lišćem, slamom ili tresetom, kako bi se zaštitio od niske temperature i mogućeg smrzavanja.

TRITOMA: Atraktivna trajnica plamenih cvatova
Foto: Freepik

Pripremite sami 100 % prirodan insekticid za zaštitu biljaka

Pripremite sami 100 % prirodan insekticid za zaštitu biljaka

Nametnici često zadaju glavobolje ljubiteljima bilja, bilo da se bave uzgojem biljaka na otvorenom ili u stanu.

Mnogi ne žele koristiti kemijske preparate, no postoje načini da se nametnika riješimo na prirodan način.

Evo kako možete pripremite 100 % prirodan insekticid, na više nego jednostavan način.

U 2,5 dl kipuće vode izribajte jednu koricu limuna. Ostavite da se ohladi, procijedite i stavite u prskalicu. (Dobro će poslužiti i prazna ambalaža od nekog sredstva za čišćenje!)

Pripremljenim insekticidom pršćite biljke. Miris i okus ovog insekticida odbijat će sve štetočine od vaših biljaka u vrtu i na cvijeću.

Kako uzgojiti limun u posudi? Držite se ovih savjeta i uspjeh neće izostati!

Uzgoj limuna u posudi može biti zadovoljavajući i uspješan projekt, ali zahtijeva pažnju i brigu o određenim uvjetima. Evo nekoliko koraka koje možete slijediti kako biste uzgojili limun u posudi:

  1. Odaberite odgovarajuću posudu: Limun će trebati dovoljno prostora za rast korijenja, pa odaberite posudu koja je dovoljno duboka i široka. Također, osigurajte da posuda ima drenažne rupe kako bi se višak vode mogao ocediti.
  2. Pripremite tlo: Koristite dobro drenirajuće tlo koje je bogato hranjivim tvarima. Možete koristiti komercijalno dostupno tlo za citrusno voće ili napraviti svoju mješavinu sastavljenu od treseta, pijeska i komposta.
  3. Sjeme ili sadnica: Možete uzgojiti limun iz sjemena ili kupiti već započetu sadnicu. Ako koristite sjeme, trebat će neko vrijeme da klijaju i rastu do sadnice. Ako koristite sadnicu, to će ubrzati proces. Ne zaboravite da limun uzgojen iz sjemenke treba kalemiti, ako želite da na njemu rode lijepi i jestivi plodovi.
  4. Posadite limun: Ako koristite sjeme, posadite ga oko 2,5 cm duboko u tlo. Ako koristite sadnicu, posadite je na dubini koja odgovara njezinoj veličini.
  5. Izloženost svjetlu: Limun voli puno sunca, tako da ga postavite na mjesto gdje će dobiti najmanje 8 sati sunčeve svjetlosti dnevno. Ako je moguće, ljeti ga iznesite na otvoreno, ali postupno ga privikavajte na direktno sunce.
  6. Prezimljavanje: Limun ne podnosi niske temperature pa ga prije prvih mrazeva treba unijeti u zatvoreni prostor. To nikako ne smije biti tamni podrum, niti pretopla prostorija. Savršeno mjesto je negrijana ostakljena lođa ili predsoblje u kojem ima dosta svjetla. Optimalni uvjeti su temperatura od 7 do 13 °C i dosta svjetlosti. Zalijevajte ga minimalno, tek da se zemlja ne bi posve osušila.
  7. Zalijevanje: Održavajte tlo vlažnim, ali ne pretjerujte s zalijevanjem. Dopustite da se gornji sloj tla osuši prije nego što ponovno zalijevate. Drenažne rupe u saksiji pomažu u izbjegavanju stajaće vode koja može oštetiti korijenje.
  8. Gnojidba: Limunu će biti potrebna dodatna hranjiva kako bi rastao zdravo. Koristite gnojivo namijenjeno citrusima i primjenjujte ga prema uputama na pakiranju. Uobičajeno je gnojidbu provoditi tijekom vegetacijske sezone (proljeće i ljeto).
  9. Obrezivanje: Redovito obrezivanje pomaže limunu da zadrži željeni oblik i potiče zdrav rast. Uklonite suhe ili oštećene grane te pridajte pažnju ravnoteži između rasta grana i lišća.
  10. Kontrolirajte štetočine i bolesti: Pratite limun kako biste primijetili eventualne znakove štetočina ili bolesti. Ako primijetite nešto neobično, poduzmite odgovarajuće korake kako biste riješili problem.
  11. Presađivanje: Kako limun raste, možda će biti potrebno presaditi ga u veću saksiju svake 2-3 godine. To će mu omogućiti daljnji rast i razvoj.

Uz strpljenje i pravilnu njegu, možete uživati u svježim limunima iz vlastitog uzgoja. Imajte na umu da limunovci mogu biti osjetljivi na promjene uvjeta, pa je važno pratiti njihove potrebe kako biste osigurali njihov uspješan rast.

MJESEC BERBE I SJETVE: Koje sve radove u vrtu treba obaviti u kolovozu?

MJESEC BERBE I SJETVE: Koje sve radove u vrtu treba obaviti u kolovozu?

Kolovoz je vreli ljetni mjesec tijekom kojeg je nužno pružiti odgovarajuću njegu biljkama kako biste im osigurali zdrav rast. Također je potrebno obaviti i neke radove kako bismo svoj vrt održali uređenim.

Evo nekih radova koje obavljamo u vrtu u kolovozu:

  1. Zalijevanje: Ljeti je važno redovito zalijevati biljke, posebno tijekom sušnih razdoblja. Pratite vremenske uvjete i zalijevajte biljke rano ujutro ili kasno navečer kako biste smanjili isparavanje vode.
  2. Gnojidba: Ako niste već primijenili gnojivo tijekom ljeta, kolovoz je dobar mjesec za dodavanje gnojiva kako bi se biljkama osigurali potrebni hranjivi sastojci.
  3. Berba: Ukoliko imate voćke i povrtnice, kolovoz je mjesec kada ćete ubirati plodove. Berite plodove kad su zreli kako biste uživali u svježem voću i povrću.
  4. Orezivanje: Ako biljke zahtijevaju orezivanje, kolovoz može biti dobar mjesec za to. Uklonite mrtve ili oštećene dijelove biljaka kako biste potaknuli zdrav rast.
  5. Borba protiv štetnika: Redovito pregledavajte biljke kako biste primijetili znakove štetnika ili bolesti. Ako primijetite problem, poduzmite odgovarajuće mjere za suzbijanje štetnika ili liječenje bolesti.
  6. Sjetva: Ukoliko planirate uzgajati jesenske usjeve poput špinata, rotkve, repe, salate, radiča, matovilca, endivije, mrkve, peršina…, kolovoz je dobar mjesec za sjetvu. Također, kolovoz je prikladno vrijeme za sadnju cvjetače, kelja, kelja pupčara, kupusa, brokule, korabice, luka srebrenca…
  7. Priprema za jesen: Počnite razmišljati o pripremi vrta za nadolazeću jesen. To može uključivati ​​prekrivanje tla organskom materijom kako biste ga zaštitili od hladnijih temperatura i pripremu gredica za jesenske usjeve.
  8. Presadnja: Ako planirate premjestiti ili presaditi neke biljke, kolovoz može biti povoljan mjesec jer toplije temperature potiču brži oporavak biljaka nakon presađivanja.
  9. Kontrola korova: Redovito uklanjajte korov kako biste spriječili da se proširi i ugrozi rast vaših biljaka.
  10. Održavanje cvjetnih gredica: Ukoliko imate cvjetne gredice, obavite redovito održavanje poput uklanjanja uvenulih cvjetova (mrtvih glavica), kako biste potaknuli cvjetanje.

Radovi u vrtu mogu varirati ovisno o klimatskim i vremenskim uvjetima te o vrstama biljaka koje uzgajate. Preporučuje se prilagoditi radove svojim specifičnim uvjetima i potrebama biljaka.

Kako i kada treba zalijevati rajčice da najbolje rastu i obilno rode?

Vlaga je iznimno važna za život i pravilan razvoj rajčice, no pitanje je kako i kada ih treba zalijevati i koliko vode im je potrebno da najbolje rastu i obilno rode.

Jedno je sigurno, rajčica ne voli sušu, ali ni pretjerano zalijevanje nije dobro. Kada korijenje rajčice postane previše zasićeno vodom, počinje bubriti i nadimati se. Kada se to dogodi, korijenje ima velike poteškoće u uzimanju energije i zraka koji su mu potrebni za preživljavanje, listovi često požute…

Kada dođe vrijeme za zalijevanje, najbolje je biljke zalijevati nisko, polako i duboko.

Zalijevanje rjeđe, ali dulje omogućuje da voda prodre duboko, čime tjerate korijenje biljaka da raste duboko u tlo. Upravo zato rajčice ne treba zalijevati svaki dan.

Dubok i razgranat korijenski sustav omogućuje biljkama da unesu dodatne hranjive tvari i vlagu kada su im najpotrebnije.

Ako stalno zalijevate, korijenje ostaje blizu površine, a u tom slučaju biljka postaje osjetljivija na sušu. Također, biljke sa slabim korijenjem su vrlo osjetljive na prevrtanje pri jakom vjetru ili olujama.

Kada zalijevate, zalijevajte točno oko zone korijena na površini tla. Prskanje biljke nije dobar način zalijevanja. Time se gubi puno vode isparavanjem, mogu se uništiti cvjetovi, a uz sve to rajčice su plamenjači i drugim bolestima.

Ako želite imali lijep travnjak, ovih deset stvari nikad ne biste trebali raditi

Ako želite imali lijep travnjak, ovih deset stvari nikad ne biste trebali raditi

Travnjaci zahtijevaju puno održavanja, no mnogi ljudi ih naprosto obožavaju i troše puno novca i mnoge sate na gnojenje, prozračivanje, košenje, plijevljenje…

Ako namjeravate uložiti trud i novac u svoj travnjak, pripazite da ne činite jednostavne pogreške koje zapravo mogu naštetiti vašem travnjaku i sav vaš trud učiniti uzaludnim. Dok je većina pogrešaka na travnjaku koje ljudi rade očigledna, neke se pogreške na prvu mogu čak činiti kao dobre ideje.

Ako želite imali lijep travnjak, ovih deset stvari nikad ne biste trebali raditi

Ako radite nešto od ovdje navedenog, odmah prestanite jer svom dragocjenom travnjaku činite više štete nego koristi, piše portal televizije N1, prenoseći  Lifehacker.

1. Nemojte ga zalijevati svaki dan

Jedna od najvećih zabluda o njezi travnjaka je da je vašoj travi prijeko treba jako puno vode. Za neke ljude smeđa mrlja na njihovom travnjaku znači da moraju odmah natopiti svoje dvorište. Ali pretjerano zalijevanje travnjaka jednako će mu naškoditi, a svakodnevno zalijevanje zapravo će dovesti do plitkog korijenskog sustava zbog čega je vaša trava osjetljivija na štetočine i bolesti. Zapravo, neki stručnjaci za travnjake tvrde da uopće ne biste trebali zalijevati svoj travnjak, ali ako niste spremni na taj korak, najbolje je da svoj travnjak temeljito zalijevate samo jednom tjedno, čak i tijekom najtoplijih i najsunčanijih mjeseci.

2. Ne zalijevajte ga crijevom

Ako zalijevate travnjak običnim vrtnim crijevom, prestanite. Koliko god bili posvećeni svom travnjaku, nikada ga nećete ravnomjerno zalijevati ručno pomoću crijeva. Također ćete vjerojatno koristiti više vode nego što je potrebno dok zalijevate dijelove vašeg travnjaka. Sustav za raspršivanje ili crijevo za natapanje bit će gotovo sigurno bolji izbor u pogledu pokrivenosti i potrošnje vode.

3. Nemojte opsesivno grabiti lišće

Ako vaš travnjak svake jeseni bude prekriven lišćem, sigurno se odmah bacate na grabljenje lišća. No, ne biste to trebali raditi. Ne samo da savršeno biorazgradiv materijal stavljate u kontejnere i na odlagališta, također propuštate i supermoćne učinke malčiranja. Mnoge kosilice imaju postavku za malčiranje, ali isti učinak možete postići jednostavnim postavljanjem noževa kosilice što je više moguće i uklanjanjem spremnika za travu. Ti sitni komadići odumrlog lišća nahranit će vaš travnjak i učiniti ga zdravijim, ali će prekriti gola mjesta na kojima bi korov inače pustio korijenje.

4. Nemojte koristiti herbicide

Korov može uništiti prekrasan travnjak, no ne trebate ga uklanjati čim ga ugledate. Plijevljenje je bitno ako želite lijep travnjak, ali uporaba kemijskih herbicida vrlo je loša ideja. Bez obzira na to koliko je dobro formuliran ili pažljivo korišten, unosite otrove u ekosustav svog travnjaka. Ovi otrovi ne samo da mogu utjecati na zdravlje vaše obitelji, već mogu oštetiti i travu koju pokušavate zaštititi. Ako morate koristiti kemijske herbicide (za razliku od manje opasnih prirodnih sredstava za uništavanje korova), koristite ih vrlo štedljivo i samo na određenim mjestima gdje je korov niknuo.

5. Nemojte zalijevati travu kad je najveće sunce

Ako zalijevate svoj travnjak kad god je to zgodno, vjerojatno to radite pogrešno. Znanost nam govori da je najbolje vrijeme za zalijevanje travnjaka rano ujutro. Ovo daje vodi priliku da prodre i travi da priliku da je upije prije nego što sunce sve ispari, a također osigurava da vaš travnjak bude ohlađen i zaliven do trenutka kad sunce postane stvarno jako. Zalijevanje noću je loša ideja jer će se vlaga zadržati, potičući bolesti i gljivice, ali ako propustite jutarnje sate, kasno poslijepodne kada je sunce manje intenzivno vaš je sljedeći najbolji izbor.

6. Nemojte uklanjati pokošenu travu

Prirodni je instinkt ukloniti ostatke nakon košnje travnjaka jer zbog njih vaš travnjak izgleda neuredno. Ali, osim ako niste domaćin neke vrtne zabave, puno je bolje za vaš travnjak ako ondje ostavite pokošenu travu. Ostaci trave nakon košnje će osigurati malč za vaš travnjak, štiteći ga od korova i hraneći preostalu travu. Malč zapravo može smanjiti potrebu za gnojivom, štedeći vam i novac.

7. Ne ostavljajte stvari na travi

Bilo da se radi o namještaju, opremi ili samo smeću za koje nemate drugog mjesta, ostavljanje stvari na vašem travnjaku odličan je način za stvaranje gotovo trajnih ćelavih mrlja. Trebalo bi biti prilično očito: stvari ostavljene na vašem travnjaku sprječavaju sunčevu svjetlost da dopre do trave ispod nje i oštećuju vlati trave. Ostavljanje dječjeg bazena ili hrpe smeća na jednom mjestu dulje vrijeme jamči neke neugledne smeđe i ćelave mrlje.

8. Nemojte ga kositi prečesto

Ako ste posebno opsesivni, možda biste željeli svom travnjaku dati sjaj svaki dan, s obrazloženjem da ako ostavite noževe kosilice na istoj visini, sve što radite je podrezivanje oštrica koje brzo rastu. Ali vaš travnjak neće tolerirati svakodnevnu košnju pa čak ni košnju svaki drugi dan. Trava u pravilu ne raste tako brzo, a stres od neprestanog košenja napravit će više štete nego koristi. Iako je svaki travnjak drugačiji ovisno o klimi, vrsti trave i drugim čimbenicima, općenito govoreći, košnja jednom ili dva puta tjedno – najviše – sve je što je potrebno.

9. Očistite snijeg s travnjaka

Ako snijeg prekrije vaš travnjak, on može biti vrlo lijep, a snijeg općenito neće oštetiti vašu travu. Ali ako taj snijeg predugo ostavite na vašem travnjaku, može ugušiti biljke i dovesti do nečega što se zove snježna plijesan, što je gljivična infekcija koja izgleda poput bijele ili sive paukove mreže po vašoj dragocjenoj travi. To možete spriječiti tako da pomognete snijegu da se otopi laganim lopatom ili grabljanjem kako biste razbili snježni pokrivač i izložili ga suncu.

10. Nemojte kositi uvijek u istom smjeru

Košnja vašeg travnjaka je aktivnost koja se ponavlja i primamljivo je ući u stabilan obrazac dok to radite. Ali košenje travnjaka u potpuno istom smjeru i obrascu cijelo vrijeme zapravo je najgori način za to. Dok se vaša kosilica kreće preko vašeg travnjaka, njezina težina i gazni sloj guma utječu na travu i prljavštinu ispod nje, zbijajući je i drobeći. Ako slijedite isti put svaki put, počet ćete vidjeti tu štetu u obliku ćelavih mrlja i mrtve trave. To možete izbjeći redovitom promjenom obrasca i smjera košnje.

Kako uzgojiti tikvice na balkonu? Uz ovih 5 savjeta uspjeh neće izostati!

Ako nemate vrt ili okućnicu, razveselit će vas činjenica da se tikvice mogu uzgajati i u posudama na balkonu ili terasi.

Tikvice su veoma zahvalne za uzgoj na balkonu stoga što redovito i obilno rađaju, tako da je jedna biljka sasvim dovoljna.

Budući da imaju relativno plitak korijena, tikvice će u posudama lijepo napredovati, a da bi uzgoj bio uspješan, držite se ovih pet savjeta:

1. Odaberite pravu sortu

Preporuča se uzgoj mini tikvica koje se odmah mogu ubrati i koristiti za prehranu. Izaberite neku sortu bez vriježi, koja će zadržati kompaktnu formu, tako da joj ne trebaju neke posebne potpore, niti će zauzeti previše mjesta. Ako ste pravi gurman, i cvijet tikvice ćete cijeniti u kulinarstvu.

2. Odaberite odgovarajuću posudu

Tikvice imaju relativno plitak korijen, pa će za uzgoj biti dovoljna posuda dubine 30 cm. Naravno, ako ste u mogućnosti osigurati i nešto veću posudu, to neće biti na odmet. Najbolje je koristite keramičke ili drvene posude jer će u tom slučaju vaš vrt na balkonu biti veoma dekorativan.

3. Napravite mješavinu zemlja i komposta

Tikvice moraju imati zemlju koja zadržava vlagu. Najbolje bi bilo da sami napravite mješavinu zemlje koja će imati otprilike: 1/3 obične zemlje iz vrta, 1/3 domaćeg komposta i 1/3 lišća. Takva zemlja će imati dovoljno minerala, a isto tako će zadržati i vlagu potrebnu za uspješan rast tikvica.

4. Osigurajte im dovoljno sunca

Tikvice vole sunce, stoga posudu stavite na izrazito sunčano mjesto. Ako je moguće, osigurajte im najmanje 6 sati sunčeve svjetlosti dnevno.

5. Redovito ih zalijevajte

Tikvice vole vodu, pa ih treba redovito zalijevati. No, ne vole živjeti u močvari, zato pazite da ne pretjerate sa zalijevanjem.

POVIŠENE GREDICE: Koje su im prednosti, kako ih napraviti, što na njima saditi…?

POVIŠENE GREDICE: Koje su im prednosti, kako ih napraviti, što na njima saditi...?

Današnji ubrzani tempo života potiče sve veći broj ljudi, koji primarno nisu poljoprivrednici da se vrate prirodi, nakon više desetljeća udaljavanja od nje i da sami, na svoj način, najčešće u skladu s ekološkim načinom uzgoja, proizvedu dio hrane, prvenstveno povrće i voće za svoje potrebe.

Ako u blizini kuće ima dovoljno mjesta za uzgoj biljaka ali je zemlja loše kvalitete ili postoji želja za vrtlarenjem na jednostavniji način rješenje je uzgoj biljaka na povišenim gredicama, piše Ana Jonke, dipl. ing. agr. na portalu Savjetodavna.hr.

POVIŠENE GREDICE: Koje su im prednosti, kako ih napraviti, što na njima saditi...?

Povišene gredice predstavljaju ograđen prostor visine od 15 do čak i do 100 cm, ispunjen kvalitetnom zemljom pomiješanom s kompostom u kojoj se mogu saditi različite vrste biljaka i to: povrće, cvijeće, ljekovito i začinsko bilje, te neke vrste voća.

Prednosti povišenih gredica u odnosu na uzgoj biljaka u običnim gredicama:
1. Zemlja se u njima brže zagrijava od one u tlu pa je moguća ranija sadnja i povrće i drugo bilje ranije dozrijeva.
2. Zbog bolje drenaže i prozračnosti te veće kvalitete tla biljke se mogu saditi gušće.
3. Zimi ih je lako prekriti tzv. tunelom odnosno agrofolijom i pretvoriti u plastenik.
4. Lakše ih je obrađivati ne samo zato što nije potrebno saginjanje, već se uređuju i na takvoj širini da je svaki dijelić gredice lako dostupan vrtlarevoj ruci bez ulaska na gredicu i gaženja zemlje. Preporučena širina gredice je do 200 cm, a ako je dostupna za rad samo s jedne strane onda 80 – 100 cm (primjerice pored zida).
5. Na povišenim gredicama manje je korova, posađenom bilju je olakšan razvoj i zakorijenjivanje, pa za korov i nema mjesta.
6. Ako su lijepo uređene od materijala koji su skladni okolišu, mogu biti dekorativne u vrtu.
7. Zemlja je rahla jer se obrađuje bez gaženja, pa je pogodna za ekološko vrtlarenje uz malčiranje i sa prozračivanjem zemlje (bez prevrtanja tla štihanjem ili oranjem).
8. Povrće u povišenim gredicama lakše je zaštiti od najezde puževa golaća, a mogu se zaštiti i od voluharica i krtica ako se na dno gredice ispod tla poslože kameni obluci ili kamene ploče kroz koji neće moći rovati.

Nedostaci povišenih gredica:
1. Potrebno je dodatno početno ulaganje u materijal – prirodno drvo, kamen, opeka, pocinčani vijci, metalni okovi, rad.
2. Teže zadržavaju vlagu i zahtjevnije su za navodnjavanje od običnih gredica, bez obzira što ih malčem štitite od sušenja.
Kako napraviti povišene gredice?

POVIŠENE GREDICE: Koje su im prednosti, kako ih napraviti, što na njima saditi...?

Prvi korak pri uređenju povišenih gredica je odabir mjesta u vrtu – po mogućnosti neka bude sunčano, zaštićeno od vjetra i ravno. Isplanirajte unaprijed veličinu i širinu gredica te dubinu i raspored, na način da se oko i između gredica možete kretati noseći alat, a optimalno bi bilo da mogu proći i tačke.

Ako je tlo ispod gredica plodno, preštihajte ga i očistite od trave, korova i korijenja – gredica može biti visoka i samo 15 cm, jer će korijen biljaka rasti u tlo ispod.

POVIŠENE GREDICE: Koje su im prednosti, kako ih napraviti, što na njima saditi...?

Ako je tlo glineno i tvrdo, tada na dno povišene gredice postavite granje, kamenje, geotekstil, novinski papir ili karton, pa na to nasipajte kvalitetnu zemlju i kompost na kojima će biljke rasti.

Preporučene visine gredice za pojedine biljne vrste:

Preporučena visina gredice za pojedine biljne vrste
– salata, mrkva, rotkvica, rikula, radič, špinat – 30 cm
– mrkva, peršin, celer, grašak, bob, jagode, niske mahune, niski grah- 40 cm
– rajčica, tikvice, patlidžan, paprika, kupusnjače, krastavac, maline – 50 cm

Prilikom izrade gredica posebno obratite pozornost da su sve stranice okvira iste visine i da površina gredica bude ravna. Ne bude li, voda će se slijevati i skupljati na nižem dijelu gredice, što može dovesti do truljenja. Ako je tlo neravno, dno gredice možete izravnati dodajući kamenje, karton ili novinski papir.

POVIŠENE GREDICE: Koje su im prednosti, kako ih napraviti, što na njima saditi...?

Odaberite materijal za izradu gredica – neka bude prirodni materijal, koji neće uslijed vlage brzo propasti, a nije obrađivan kemikalijama koje bi se mogle otpustiti u tlo i ući u biljke koje uzgajate. Staro i trulo drvo izbjegavajte jer će privući mrave. Za spojeve drva koristite pocinčane vijke ili okove, a samo drvo možete zaštititi na način da donjim rubom ne bude u zemlji nego iskopajte žlijeb i ispunite ga šljunkom, pa se voda neće nakupljati. Također, drvene okvire s unutrašnje strane možete zaštititi oblogom od PVC folije (koja ne smije prekrivati tlo ispod gredice).

Što i kako saditi na povišenim gredicama?

Možete saditi samo cvijeće, a možete saditi povrće, neke vrste voća te začinsko i ljekovito bilje. Mogućnosti su neograničene. Ukoliko ste se odlučiti za sadnju povrća, povišene gredice su odličan odabir za sadnju kupusa, salate, mrkve, luka, rotkvice, repe i drugih kultura.

POVIŠENE GREDICE: Koje su im prednosti, kako ih napraviti, što na njima saditi...?

Poznato je da biljke susjedi imaju određeni utjecaj jedna na drugu, koji može biti koristan ili štetan, izravan ili neizravan, putem kemijskih tvari tzv. alelokemikalija koje nemaju štetan utjecaj na samu biljku ali se po otpuštanju u okoliš degradiraju i transformiraju te mogu postati toksične ili korisne za druge biljke.

Korisni savjeti

Povišene gredice služe kao prepreka mnogim nametnicima pa tako više nećete imati problema s puževima. Za izradu gredica nikako nemojte koristiti stare i trule grede jer povećavaju rizik od naseljavanja mrava, a nemojte koristiti ni reciklirane daske jer mogu sadržavati kemikalije neprikladne za vrtlarstvo koje će prijeći u tlo, a iz tla u biljke koje ste zasadili.

POVIŠENE GREDICE: Koje su im prednosti, kako ih napraviti, što na njima saditi...?

Jednom sagrađene povišene gredice možete vrlo jednostavno pretvoriti u mali „plastenik“. Na rubove povišenih gredica jednostavno zabodite PVC cijevi koje ćete u luk saviti do drugog kraja gredice. Lukove postavite svakih 1 – 1,5 m te ih po potrebi prekrijte najlonom ili folijom. Na taj način dobili ste „plastenik“ koji će zaštiti vaše biljke, a neke od njih na taj način možete uzgajati i tijekom cijele godine.

Voditi računa o tome da se voda ne može dugo zadržati nakon zalijevanja pa je potrebno češće zalijevanje i korištenje malča kao zaštite od prevelikog isušivanja zemlje u gredici, savjetuje Ana Jonke, dipl. ing. agr. na portalu Savjetodavna.hr.

PODJELA RUŽA: Čajevke, grmolike, penjačice, stablašice, patuljaste, pokrivači tla…

Svaki uzgajivač ruža ponešto zna o vrstama ruža i postupcima za lijepe nasade ruža.

Ovaj put upoznat ćemo vas s jednom od podjela ruža (prema njemačkom VDR) i načine rezidbe prema toj podjeli.

Skupinu za gredice čine zajedno polijanta i floribunda ruža. To su zbijeni grmovi,  koji cvatu u grozdovima, cvjetovi su promjera 5 cm – 10 cm. Obilno i neprestano stvaraju cvjetove. Neke od tih ruža podnose uzgoj na malom prostoru pa ih  možete posaditi u posude i uživati u njima na terasi, balkonu ili na manjoj gredici.

Čajevke nazivaju i velikocvjetnim floribunda ružama. To su hibridne ruže, koje imaju jake i visoke grane i na  vrhu svake grane je krupan cvijet. Cvijet je pogodan za rez, većina miriši i postoji mnoštvo boja.

Grmolike visoke ruže imaju jake i bujne grane, koje narastu do 3 m visine, vrlo su otporne biljke na bolesti i nepovoljne uvjete. Cvatu raskošno i mirisno jednom ili neprestano u sezoni. Za uzgoj ovakvog grma ruže potrebna je 1 (do 2) sadnica po m². Zahvalne su parkovne ruže.

Grmolike ruže

Ruže penjačice cvatu cijele godine i dostignu visinu do 4 m pa trebaju oslonac za rast, poput pergole drugih vrtnih struktura.

Ruže penjačice

Patuljaste ruže su visine do 40 cm, kompaktnog grma s mnogobrojnim cvjetovima promjera 3-5 cm, s 10-40 latica. Sade se u vrtu 8-10 sadnica po m². Ako se uzgajaju kao lončanice ,trebaju posude promjera 35-40 cm.

Ruže pokrivači tla su bujne ruže i rastu puzavo i pokrivaju velike površine tla. Vrlo su otporne biljke i ne moraju se oblikovati svake godine već u nekoliko godina jednom.

Ruže stablašice ili ruže na stablu postaju hit u vrtlarstvu kod nas. Gdje god su posađene, plijene pažnju bilo kao pojedinačno stablo ili u skupinama s ostalim ukrasnim biljem na gredici.

Ruža stablašica

Na stablo na visini 60, 90  ili 140 cm cijepljene su različite skupine ruža, „krošnja“ je formirana kao kugla s ravnim granama ili grane vise prema tlu pa se takav tip stablašice zove i „žalosna“.

Autorica teksta: Sunčica Dombaj, dipl. ing. agr., viša stručna savjetnica za hortikulturu, Savjetodavna.hr

KADA BRATI ARONIJU? Evo kako ćete najlakše utvrditi jesu li bobice zrele

Aronija je relativno nova voćna vrsta, koja se sve više sadi na okućnicama i na plantažama pa su sve češće traženi i savjeti za podizanje i održavanje nasada.

Bobice dozrijevaju u drugoj polovici kolovoza i tada su crne, sjajne i slatko kiselog okusa. Zbog vremenskih prilika i lokacija nasada, vrijeme dozrijevanja može varirati unutar dva tjedna.

Bobice treba brati u trenutku kad su prikupile dovoljnu količinu šećera i pigmenta te kad su izgubile gorki okus karakterističan za nezreli plod.

Po podacima dostupnim u literaturi, optimalno vrijeme berbe bi bilo kad suha tvar u plodu dosegne vrijednost 20 – 22 %. Mjerenja na terenu, prije otprilike dva tjedna, pokazivala su 17,0 – 18,3 % suhe tvari.

Većina vlasnika nasada se požurila s berbom plodova, jer je primijećena prisutnost ptica na grmovima aronije. No, prema dobivenim podacima, trebalo je još koji tjedan pričekati s berbom.

Ako ne postoji u mogućnost mjerenja suhe tvari, ili je nepoznato koliko je zreli plod treba sadržavati, može se osloniti na vizualnu procjenu zrelosti.

Pregledom nasada može se uočiti promjena boje kratke peteljke, koja drži plod i koja se kod zrelih plodova mijenja iz zelene u svjetlo crvenu boju. To je izuzetno dobar pokazatelj da su plodovi dovoljno zreli za berbu.

Prve su berbe moguće u trećoj godini uzgoja nasada, kada biljka daje 0,3 – 0,5 kg voća.

Tako su ove godine prvi rod brali i oni koji su podizali nasad prošle jeseni, ako su posadili trogodišnje sadnice. Ima i plantaža, koje su stare već 6 – 7 godina pa su urodi znatniji, 8 – 10 kg/biljci.

Berbe se u našim krajevima obavljaju ručno, zbog veličine i starosti nasada. Strojna berba je ekonomski isplativa u starijim nasadima i na većim površinama. Ručno jedna osoba dnevno može ubrati 80 – 100 kg.

Bobice se mogu dobro čuvati u sanducima na temperaturi od 2 do 3 °C i na 80 – 85 % vlage. Dobro podnose transport. Naši uzgajivači aronije najčešće plod prerađuju u sok i pekmeze.

NOVO